Lukoil Kurumsal

KURUMSAL

Dikey entegre yapısıyla dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinden biri olan LUKOIL’in gelişmiş kaynak altyapısı rekabet gücünü artıran başlıca faktör olarak öne çıkmaktadır. Dünya genelinde kanıtlanmış rezervlerin hacmi açısından özel uluslararası petrol ve doğalgaz firmaları arasında ikinci konumdadır.

Gelişmiş kaynak altyapısını daha da geliştirmek üzere yeryüzünde potansiyel coğrafyalar belirlenerek hammadde kaynaklarının araştırılması ve çıkarılması yönündeki çalışmalar devam etmektedir. Bu kaynak araştırmalarına paralel olarak Türkiye’nin jeopolitik konumu ön plana çıkmaktadır.

Türkiye, Doğu’nun enerji tedarikçisi ülkeleri ile Avrupa ve Asya’nın büyümekte olan pazarlarını birbirine bağlayan önemli bölgesel merkez rolü üstlenmiştir. Bu durum, Türkiye’ye dünya petrol rezervlerinin güvenli bir şekilde taşınması ve dünya genelinde enerji güvenliğinin sağlanması açısından kilit önem kazandırmıştır.
 

MİSYONUMUZ

 • Bölge pazarında hidrokarbon ürünlerinin itibarlı ve güvenilir tedarikçisi imajının kazanılması;
 • Nihai tüketiciye yüksek kaliteli petrol ürünlerinin sunulması;
 • Uzun dönemli ve istikrarlı büyümenin sağlanması;
 • Pazarda lider konumun elde edilmesi;

 

Amaçlarımız firmamızın misyonu ile örtüşmektedir:

 • Müşterilere kusursuz hizmet;
 • Etkin personel yönetimi politikası;
 • Firmanın güvenilir ve olumlu bir imaja sahip olması;
 • Etkin bir çevre politikası;
 • Operasyonel etkinliğin yükseltilmesi ve operasyon giderlerinin azaltılması;
 • Yüksek karlılık düzeyinin sürdürülmesi;

 

GÜNÜMÜZDE LUKOIL:

 • LUKOIL EURASIA Petrol A.Ş, küresel LUKOIL Grubu’nun, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’daki faaliyetlerini yürüten bölgesel koordinasyon merkezi konumundadır.
 • Dünya üzerinde 30’dan fazla ülkede 6000’den fazla istasyona sahip,
 • Türkiye’de iki marka ile faaliyet gösteriliyor (LUKOIL ve AKPET),
 • Dünya ham petrol üretiminin %2.1’i yapılıyor,
 • Kanıtlanmış rezervler açısından dünyanın en büyük özel (kamuya ait olmayan) şirketi,
 • Petrol üretimine göre dünyanın en büyük 2. Özel şirketi,
 • Rusya ham petrol üretimin %16.6’ı ve Rusya ham petrol rafinajının %16,5'ini gerçekleştirmekte;
 • 141 milyar USD’lik gerlirleri ve 7 milyar USD’lik net geliriyle, dünyanın en büyük petrol gruplarından biri;

ARAMA VE ÜRETİM SEGMENTİ

LUKOIL Grubu dünyanın 12 ülkesinde petrol ve gas arama ve üretim projelerini gerçekleştirmektedir;
31 Aralık, 2011 itibari ile kanıtlanmış rezerv hacmi 17,3 milyar varil petrol teşkil etmektedir;
Şirketin kanıtlanmış rezervlerinin %90,5’i ve pazarlanabilen hidrokarbon üretiminin %90,5’i Rusya’da bulunmaktadır.

Bunun dışında Şirket Rusya dışında 5 gerçekleşen projede yer almaktadır; Şirketin ana faaliyetleri Rusya Federasyonun dört federal bölgesinde merkezleşmiştir: Kuzey-Batı, Volga, Urallar ve Güney.

Şirketin 2011 senesi itibari ile hakim olduğu kanıtlanmış hidrokarbon rezervlerinin %42’i ve gerçekleştirdiği hidrokarbon üretiminin %49’u ana kaynak bölgesi olan Batı Sibiryada gerçekleştirilmiştir.

Uluslararası projeler Şirketin kanıtlanmış hidrokarbon rezervlerinin ve pazarlanabilen hidrokarbon üretiminin %9,5’ine tekabül etmektedir;

RAFİNERİ VE PAZARLAMA SEGMENTİ

Rafineri ve Pazarlama LUKOIL’in ikinci büyük faaliyet segmentidir.

Bu segmenti geliştirerek Şirket ham petrol pazarında hakim olan deyişken fiyat faktörüne olan hassasiyetini azaltarak, yüksek kaliteli ve katma değerli ürünleri üreterek, ana faaliyet bölgelerinde rekabet özelliklerini arttırmaktadır.

LUKOIL, dünyanın 6 ülkesinde bulunan rafinerilerine sahiptir ( buraya ISAB rafineri kompleksinde ve Zeeland rafinerisindeki payı da dahildir)

LUKOIL Grup Rafinerilerinin toplam kapasitesi 2011 sonu itibari ile 73,5 mln ton ham petrole tekabül etmektedir.

Şirket Rusyada, 4 adet rafineri ve 2 adet mini-rafineriye ve 4 gas üretim tesisine sahiptir. Şirketin Rusya varlıkları arasında 2 petrokimyasal üretim tesisi de yer almaktadır.

LUKOIL Grubuna ait Rusya rafinerinelerin toplam kapasitesi 2011 sonu itibari ile 45,3 mln tona ulaşmıştır ( senelik 332 mln varil).

Hali hazırda LUKOIL yüksek kaliteli petrol ve gas ürünleri, petrokimyasal ürünlerinin geniş paletini üretmekte olup, onları hem toptan hem perakende olarak dünyanın 30’dan çok ülkesine pazarlamaktadır.

LUKOIL Euro-5 standartına uygun benzinlerin üretimine başlamıştır. Bu, Nizhny Novgorod (Rusya) rafinerisinde yapılan modernizasyon çalışmalar sayesinde mümkün olmuştur. Euro-5 standartına uygun benzin kullanımı daha temiz egzost, kimyasalların ve diğer maddelerin havaya atılmasının ciddi şekilde azaltılmasını sağlamaktadır.

ELEKTRİK ÜRETİM SEGMENTİ

LUKOIL elektrik dağıtımı ve enerji üretim tesislerindeki ısı üretimi dahil, enerji üretim sektörünün tüm aşamalarındaki faaliyetlerinde yer almaktadır.

LUKOIL Grubu 3,5 GW’lık enerji üretim kapasitesine sahiptir. LUKOIL 2011 senesinde 12,6 milyar kWh elektrik, 15,2 mln Gcals ısı üretmiştir.

İNOVASYON STRATEJİSİ

LUKOIL’in ana rekabet özelliklerden biri yeni innovasyon ve yeni teknolojilerin tatbiki yer almaktadır. Şirketin profesyonel kadrosu hem yeni teknolojileri üretiyor, hemde mevcut teknolojilerin geliştirmesinde aktif rol almaktadır.

ArGe çalışmalarına yapılan yatırımların hacmi 2011 senesi içine artmış olup, 140 mln dolara ulaşmıştır ( 2010 senesinde bu yatırımın hacmi 120 mln dolardı). LUKOIL’in bilimsel projelerinin kapasitesi 2011 senesi içinde tamamlanmıştır. Bünyesine alınan 4 bölgesel bilimsel modülünün alınması ile, LUKOIL-Engineering çeşitli bölgelerde toplamda 5 branşa sahip olmuştur. LUKOIL’in bilimsel proje kapasitesinin ana birimlerini teşkil eden bu bilimsel modüller 2011 senesinde 310 mln dollar değerinde ArGe ve proje araştırmalarına imza atmıştır. LUKOIL’in iş grubu 2011 senesinde Rusya Federasyonu hukümetinin başlattığı Skolkovo İnnovasyon projesi ile ilgli faaliyete başlamıştır.

© Copyright 2016 - Tüm Hakları Saklıdır. - Erpet Düzce Petrol Ürünleri Nak. Tur. San ve Tic. Ltd. Şti.